+359 Alan Kodu İle Gelen Çağrılara Dikkat!

Az önce telefonuma gelen çağrı üzerine internette bir araştırma yaptım. Cevapsız çağrı bırakan numara; +359 89 7454267 gibi bir numara olunca, hemen Google amcaya sordum, bu nasıl iştir diye… İşte o araştırmamda çıkan sonuç;

Alıntıdır:

Son günlerde  cep telefonunuza gelen + 393  ve + 359 alan kodlu çağrıları dikkate almamanız konusunda öneride bulunacağım. Geçtiğimiz günlerde + 359 alan koduyla gelen bir çağrı ve sonrasında arkadaşımızın o numarayı araması sonucu durduk yere onlarca kontörünün bir kaç saniyede gittiğine şahit olmuştum.

Şimdilerde ise yine aynı yöntemi kullanıp farklı alan kodundan ( + 393  ) arıyorlar ya da otomatikmen çağrı bırakıyor sistem. Bu kişi ya da kişiler  gsm operatörleriyle nasıl bir anlaşma yapmışlarsa artık anlamak mümkün değil. İlk aklıma gelen şu kontörlerimize göz diken sahte çıkarcı siteler oluyor. Bunlar işi biraz daha büyütüp profesyonelleştirmişler ve hırsızlık işlemini online yapar olmuşlar.. Bahsi geçen alan kodunu gördüğünüzde tekrar dönüş yapmayın veya mesaj göndermeyin demekten başka bir şey gelmiyor elimden.

Başka bir siteden bir alıntı daha:

Bu sabah uyandığımda sabah altıda telefona çağrı bırakıldığını gördüm. +359 ile başlıyordu numara. İş gereği yurtdışından arayanlar oluyor ama haftasonları en işkolik yabancı bile çalışmaz. +359 de tanıdık bir yer değildi zaten. Netten baktım Bulgaristanmış. Sahte Whey Protein ya da korsan bir şey satmayacaklarsa Bulgaristan’ın benimle ne işi olur diye düşünürken Google dürttü bir bakayım dedim. Meğer dolandırıcılık yöntemiymiş.

Merak edip ararsanız kontörleriniz gidiyormuş ama karşı tarafın cebine pay bırakarak. Herhalde bir çeşit arandıkça kontör kazanma sistemi kurmuşlar. Türkiye’de birçok kişiye böyle çağrı bırakıyorlarmış. Arasanız kontör kazandırıyormuşsunuz bu numara sahiplerine. Arayanlar da sizi uzun tutmak için çok konuşturuyormuş. Ki bunun için de genelde kadınlar açıyor telefonu anladığım kadarıyla.

Neyse siz siz olun +359 ile başlayan bir numaradan aranırsanız geri dönüş yapmayın. Bunların salak olanları zaten sabahın köründe çağrı bırakıp şanslarını kaybediyorlar ama gün içinde yoğun bir anınızda boş bulunabilirsiniz.

Leave a Reply